این سایت برای دوستداران خاندان پیامبر(ص) طراحی شده است

افشای پشت پرده شبکه های ماهواره ای فارسی

  بسم الله الرحمن الرحیم
تاثير شبكه هاي ماهواره اي :

تكنولوژي ماهواره با داشتن مزايايي از جمله پوشش مناسب ،سرعت عمل بالا، امكان ارتباط با دورترين و غيرقابل دسترس‌ترين مناطق و به‌صرفه بودن،داراي تاثيرات منفي رواني، اجتماعي، اقتصادي، سياسي بر روي مخاطبان وكاربران خود مي باشد. به عقيده خيلي از نظريه پرداران وكارشناسان از جمله هربرت ماركوزه؛تكنولوژي نوين[مانند ماهواره]برخلاف ظاهرش در واقع وسيله اي براي تسلط براي مردم به شمار مي آيد .تكنولوژي به حريم آزادي هاي دروني وفردي كنشگران تجاوز كرده وتوان هرگونه تفكر ...در روابط اجتماعي را از انسانها گرفته است.البته به نظر وي تكنولوژي ذاتا چنين خصلتي ندارد،[بلكه گردانندگان وسردمداران واستفاده كنندگان آن]به آن چنين ماهيتي را بخشيده اند... . بريورمن مي گويد كه تكنولوژي [شبكه هاي ماهواره اي]به جاي انكه رنجها وسختيهاي كار را براي [كاربران .مخاطبان]كاهش داده ومايه فراغت وبرخورداري بيشتر آنها شده باشد ،... مايه استثمار هرچه بيشتر وكاملتر آنها شده است.(ريتزر ،نظريه هاي جامعه شناسي معاصر،ترجمه محسن ثلاثي ص265-261) علاوه بر اين آثار ،گفتني است كه فضاي حاكم بر به كارگيري غيرعلمي وغير اخلاقي ماهواره در جامعه از سوي بسياري ازمخاطبان موجب شده كه يك نوع احساسات ونيازهاي كاذبي در جامعه مخصوصا در بين استفاده كنندگان غير اصولي وغير اخلاقي آن شايع ورايج باشد ،كه دراين صورت ارزشهاي ديني واخلاقي وفرهنگي جامعه را تهديد مي كند ،با بكارگيري آن به احتمال زياد اعضاء خانواده وهمچنين ديگر همسايگان به استفاده از آن تحريك خواهند شد.وخانواده هاي ديني ومذهبي از اين كار بيشتر آزرده خاطر خواهند بود.لذا شايسته است در چنين مكانهايي ودرچنين فضاهايي مورد استفاده قرار نگيرد. توجه به اين تأثيرات عميق شبكه هاي ماهواره‎اي بر ابعاد گوناگون شخصيتي، رواني و زندگي فردي و اجتماعي در جوامع گوناگون دولت‎ها را نيز به عكس‎العمل واداشته است برخي از دولت‎ها آزادي مطلق و برخي ديگر، ممنوعيت كامل دسترسي به برنامه‎هاي تلويزيوني ماهواره‎اي را به عنوان راهبرد اصلي برگزيده‎اند.

شبکه زمزمه
اهداف دنبال شونده ی این شبکه را می توان به دوبخش تقسیم کرد:

1.هدف گذاری بر روی قشر زنان به عنوان مخاطب خاص


زید محسنی برادر سعد محسنی (مدیر عامل شرکت BME) در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی نشنال گفت: «ما در حال راه اندازی زمزمه به عنوان یک کانال خانوادگی و از لحاظ کیفیت محتوا شبیه به فارسی وان هستیم اما تفاوت اصلی این خواهد بود که محتوای این شبکه با محوریت زن خواهد بود. وقتی ما تحقیقات بیشتری انجام دادیم و نتایج آن بر این حقیقت مبتنی شد که یک فرصتی برای راه اندازی دومین شبکه وجود دارد، ما تصمیم گرفتیم».

2.ایجاد تغییرات اجتماعی


جاهد محسنی، برادر دیگر سعد محسنی و از مالکان موبی گروپ در همایش رسانه های گسترش یافته آمریکا که در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی برگزار شد، درباره شبکه رادیویی آرمان اعلان کرده بود که ما در پی «تغییرات اجتماعی» یا همان Social Change هستیم. کلید واژه ما نیز تاکید بر روی زنان است، یعنی زنان اسم رمز حرکت به سمت توسعه غربی و اصلاحات اجتماعی عستند. محسنی در ادامه سخنرانی اش تاکید کرده بود که فکر نکیند صحبت زن و مرد به صورت دوستانه در رادیو، چیزی معمولی است، بلکه این سرآغاز تحول اجتماعی است که آرام آرام حرکت می کند، اما موثر است.

 

تاثیرات و پیامدهای برنامه های شبکه زمزمه


ترویج سبک زندگی غربی با ظاهری شرق پسند
افتتاحیه این شبکه مطابق دیدگاه دست اندر کاران این گروه که معتقدند مخاطبان ایرانی گرایش و تمایل ویژه ای به سریال های کره ای دارند، با تنها سریال کره ای موجود این شبکه شروع می شود که خود نمایانگر اهتمام ویژه دست اندرکاران آن به جذب اولیه و سپس تغییر تدریجی ذائقه آنهاست.
القای پیامهای لیبرال فمینیستی
مشروعیت بخشیدن به روابط  نامشروع  و شکستن هنجارهای اجتماعی، الگوسازی  دختران بی هویت بیانگر رویکرد این شبکه باتوجه به هدف تعیین شده آن است. سوژه ها و داستان اکثر سریال های این شبکه با محوریت زنان و احتمالا برای تحریک حس برتری جویی و حق طلبی آنان انتخاب شده است.
قبح زدایی از گرایش های هم جنس گرایی و ترویج آن/لزوم لذت بردن از دنیا به هر شکل
متاسفانه در تیزرها و نماهنگ های تبلیغی و ویژه در اکثر سریال های این شبکه شاهد تصاویری از ابتذال پوششی و انحطاط اخلاقی اجرا کنندگان و هنرپیشگان زن این برنامه ها و سریال ها هستیم.معاشقه و شوخی های غیر اخلاقی و گاه رقص زنان در این شبکه به نمایش در می آید.
باطل شدن شبکه زمزمه
با توجه به استفاده از حداکثری توان مدیران، بی نتیجه ماند و روند نزولی شبکه فارسی وان و زمزمه  به حدی بود که در تابستان گذشته هر دوشبکه ناچار به باز پخش سریال های قدیمی و یا به تعبیری سریال های آرشیوی خود شدند. در این میان اما شبکه های تازه تاسیس نیز تلاش کردند به شکل های مختلف مخاطبین شبکه فارسی وان و زمزمه را به سمت خود بکشاند.
عدم استقبال از این شبکه های ضد فرهنگی تا اندازه ای پیش رفت که مسئولان گروه موبی را ناچار به حذف یکی از این دوشبکه کرد.
پس از بررسی های صورت گرفته توسط مسئولان گروه موبی، با توجه به سابقه کمتر شبکه زمزمه نسبت به برادر خود، فارسی وان، گروه موبی شبکه زمزمه را برای حذف انتخاب کرده و در تاریخ 19 دسامبر مصادف با 29 آذر ماه 1391در صفحه رسمی فیس بوک شبکه فارسی وان و زمزمه با قرار دادن عکسی از هد سایت شبکه زمزمه و قرار دادن مطلبی با عنوان "امیدواریم که به زودی باز هم در کنار شما باشیم" شبکه زمزمه را از لیست شبکه های ماهواره ای فارسی زبان حذف نمودند. و با این کار دفتر شبکه مبتذل و تازه تاسیس زمزمه نیز برای همیشه بسته شد.

سخن آخر


آنان بر این باور بودند که مهم ترین گام در جهت انهدام و به انحراف کشیدن یک جامعه اسلامی، تبلیغ سبک زندگی غربی و به انحراف کشاندن یک جامعه اسلامی، تبلیغ سبک زندگی غربی به عنوان سبک مدرن و امروزین زندگی در نهایت تغییر و استحاله سبک زندگی جوامع اسلامی است.
همچون نبرد آندلس و تاریخ معاصر جنگ ( افغانستان و عراق) می بایست کوچکترین و مهم ترین نهاد جامعه یعنی خانواده را هدف قرار دهند و در این راه، ابتذال و انحراف اخلاقی را موثرترین مسیر می دانند، و از هیچ تلاشی در حیاز دایی از زنان و غریت زدایی از مردان، فرو گذار نکرده اند.
رهبر معظم انقلاب در این زمینه فرموده اند:
«وقتی روستاها و شهرهای افغانستان بر اثر موشک های آمریکایی ویران می شدند و ملت مظلوم افغانستان زیر بمباران آمریکایی ها دست و پا می زدند، یک استراتژیست نظامی آمریکا گفت: اگر به جای این موشک ها، برای جوانهای افغان، لباس زیر زنانه و وسایل شهوترانی و پوشش های سبک غربی و آمریکایی بفرستید، می توانید افغانستان را بدون صرف این هزینه ها تصرف کنید و خرج تسلیحات در کیسه تان باقی بماند. به جای بمب و موشک و راکت، سی دی های پورنوگرافی و منظره ها و ادبیات مهیج و شهوت انگیز را میان آنها ترویج کنید. آن وقت کار بر شما آسان می شود.»
از این رو ضروری است تا با رصد، شناسایی، تبین، تحلیل، و اطلاع رسانی به موقع و به هنگام پیرامون هجمه های جنگ رسانه ای دشمن علیه جامعه اسلامی به خصوص قشر زنان که به واقع مادران حال و آینده و مربیان انسان ساز این مرز و بوم می باشند، اقدام به ایجاد آگاهی و بصیرت افزایی در جامعه مخاطب می گردد. امید است چونان همیشه زنان غیور ایرانی، در مواجهه با این هجمه های مخرب فرهنگی، سبک زندگی فاطمی را پیشه نمایند و با تاسی جستن به اسوه عفت و حیا، حضرت فاطمه زهرا (س)، روز به روز موجبات تعالی و ارتقای ارزش های دینی و معنوی جامعه را بیش از پیش فراهم سازند.
«الامام علی (علیه السّلام): صیانه المرأه أنعم لحال‌ها و أدوم لجمال‌ها»
محفوظ بودن و پاکدامنی برای سلامتی زن مفیدتر است و زیبایی او را بادوام تر می کند.
 
شبکه جم تی وی

 
در سال 2003 میلادی بود که فردی بنام سعید کریمیان از تهران به دبی مهاجرت کرد تا فعالیت خود را در عرصه فروش ساختمان در امارات تست بزند که به یکباره وارد عرصه تلویزیون شد و شبکه جم تی وی را راه انداخت. این در حالی بود که خانواده وی در تهران شرکتهائی بنام گروه طلائی آسیا، آپولونیا کالج ، دبلیو آی پی داشتند و وی کماکان یکی ازسهامداران و تصمیم گیرندگان اصلی این شرکتها است . تلویزیون جم ابتدا با موزیک های مبتذل لس آنجلسی شروع کرد و سپس روی به سریالهای ترکی آورد. دوره ائی که ترکیه تمام تلاش خود را برای ترویج ارزشهای خود آغاز کرده بود وبا قیمت های بسیار پایین سریالهای خود را در اختیار شبکه های مختلف قرار می داد و ترکیه بدین ترتیب شبکه جم را برای تبلیغ ارزشهای خود در میان ایرانیان انتخاب کرده بود . در سایه همین فعالیت است که امروز قهرمان های ترک قهرمان های محبوب ایرانی ها و حتی مجلات منتشره در تهران می شوند. این بماند که تمام سریال های این شبکه الگوهای ضد اخلاقی را ترویج می کنند وپیامد آن ترویج فرهنگ بی بند وباری در کشور می باشد. البته نباید از یاد برد که سعید کریمیان بعد از مدتی به گفته برادرش در دبی کلوب های شبانه راه اندازی می کند واصولا نه تنها این فرهنگ را در کشور ترویج می دهد بلکه در خارج از کشور نیز همین کار را انجام می دهد. مدتی قبل نیز برادر سعید کریمایان بنام (محمد.کریمیان) وارد اربیل عراق می شود تا بتواند این کار را در اربیل ادامه دهد. یکی از اقدامات این مجموعه دوبله سریال های خارجی برای فارسی وان در دفتر این شبکه در مالزی است و به همین منظور مجموعه ای از نیروهای سازمان صداو سیما جذب گردیده و راهی مالزی می گردند. از این رو نه تنها این شبکه خود مروج فرهنگ غربی در کشور است بلکه در مقابل دریافت پول اقدام به دوبله سریال های ضد اخلاقی و ضد خانوادگی برای فارسی وان می کند که همه تکلیف فارسی وان را می دانیم. از سویی این شبکه تیم های زیر زمینی در تهران دارد که اقدام به دوبله سریال های ترکیه ای در تهران می کنند و به گفته نزدیکان سعید کریمیان تنها شبکه ای هستند که با مجوز در کشور فعالیت می کنند. مدتهاست که مخاطبین بطور مکرر تبلیغات اخذ اقامت کشوری بنام سنت کیتس را در این تلویزیون می بینند که  گویا با پاسپورت این کشور می توان به بیش از 120 کشور جهان بدون ویزا  مسافرت کرد. اطلاعات تکمیلی براساس گفته های محمد کریمیان مدیر بخش اقامت در این مجموعه در تهران ، حاکیست که آنها در مقابل دریافت 250 هزار دلار پاسپورت و اقامت این کشور را برای ایرانی ها می گیرند و از این مبلغ 60 هزار دلار به حساب این شرکت واریز می شود.براساس ادعای نامبرده آنها بطور میانگین ماهیانه 6 تا 7 پرونده را در اختیار پلیس فدرال آمریکا از طریق اداره مهاجرت سنت کیتس قرار می دهند و این مبالغ را به حساب دولت سنت کیتس واریز می کنند ، به عبارت دیگر آنها ماهیانه نزدیک به یک ملیون دلار معادل 2 ملیارد تومان ارز از کشور خارج می کنند.تصور کنید هر مسافر که از کشور خارج می شود توان خارج کردن ارز تا اندازه ای مشخص را ندارد اما یک شرکت مجوز دار ماهیانه دو ملیارد تومان از سرمایه های ایرانی ها را روانه خارج از کشور میکند؟


آیا به لحاظ قانونی شخصی که مروج فرهنگ غربی  است و می تواند در کشور براحتی تردد داشته باشد در حالیکه با جوانانی که تحت تاثیر تبلیغات این افراد دست به ناهنجاری می زنند  برخورد می شود. از سویی همین افراد در قالب سازمانی بنام آپولونیا کالج اقدام به اعزام دانشجو به انگلستان می کنند و به همین منظور ارتباطات تنگاتنگی با سفارتخانه های انگلیس که قبلا در تهران بود و  دبی و اربیل کردستان عراق دارند .راستی چه ضمانتی برای سالم بودن این روابط وجود دارد؟ در حالیکه انگلستان دفاتر پرس تی وی را در این کشور می بندد و خبرنگاران رسانه ملی در این کشورها محدود تر می گردند استودیوهای پخش این شبکه در لندن آزادانه به فعالیت می پردازند. مازاد بر این باید گفت که تمام امور مالی این مجموعه از تلویزیون گرفته تا گرفتن اقامت سایر کشورها برای ایرانیان در تهران انجام می گردد بدون اینکه آنها پاسخگوی رسالت های فرهنگی این انقلاب باشند که با خون این مردم آبیاری شده است.براستی مسئولین کشورراهکاری برای کنترل این اقدامات دارند؟

دختران مجردی که با بچه به خانه بخت می روند!

فیلم هایی که در شبکه های ماهواره ای پخش می شود ضمن ترویج فساد و بی بندوباری، به روابط نامشروع زن و مرد دامن می زنند. این روند تا جایی پیش رفته است که در یکی از سریال های شبکه جم کلاسیک داشتن فرزند برای دختران مجرد بالای 15سال کاملا عادی جلوه داده می شود. در قسمتی از این سریال، زمانی که مرد مجردی نامزدش را به مادر خود معرفی می کند، در پاسخ به این سؤال مادر که "چرا نامزدت فرزند دارد" خطاب به مادر خود گفت: «پیلار! مجرد است. توی این مملکت دخترها از 15سالگی ممکن است بچه داشته باشند. دختر [مجرد] بدون بچه خیلی کم پیدا می شود!» گفتنی است، شبکه های ماهواره ای در سریال ها و فیلم هایی که پخش می کنند با تبلیغ شیوه زندگی جوامع غربی حتی خیانت همسران به یکدیگر را امری موجه جلوه داده و در دید مخاطبین به عادی سازی آن می پردازند. تماشای مکرر فیلم های حاوی چنین مطالبی پس از گذشت زمانی نه چندان طولانی، برخی از نگرش ها و تفکرات مسموم را در اذهان مخاطبین تثبیت می کند و به مرور زمان موجب ایجاد تاثیراتی محسوس بر افراد و در پی آن بر پیکره فرهنگ و اعتقادات جامعه می شود.


جوانمردی یعنی پایبندی به رابطه نامشروع!

شبکه جم پس از ارائه راهکار برای جوانان در خصوص اکتفا نکردن به یک دوست دختر یا دوست پسر، تعریف جدیدی از جوانمردی ارائه داد که در نوع خودش بی نظیر است. سریالی از این شبکه در حال پخش است که نقش اول فیلم معشوقه اش را رها کرده است. معشوقه سابق این مرد اکنون نامزد پسر دیگری است که قرار است با او عروسی کند. خواهر نقش اول داستان از برادرش می خواهد که دوست سابقش را که اکنون قرار است همسر شخص دیگری شود رها نکند. وی خطاب به برادر جوانمردی را اینگونه تعریف می کند: «می دانی جوانمردی واقعی چیه؟ اینه که دختری رو که دوستش داری رها نکنی، جوانمردی واقعی اینه که معشوقت رو تنها نگذاری، دستش رو بگیری و بری، جوانمردی اینه داداش» گفتنی است، تماشای مکرر فیلم هایی حاوی این مضامین، موجب می شود تا پس از گذشت زمانی نه چندان طولانی، برخی از نگرش ها و تفکرات مسموم در اذهان افراد جامعه، بخصوص خانواده ها تثبیت شوند. نگرانی والدینی که اکنون فرزندانشان مسحور و معتاد فیلم ها و برنامه هایی هستند که در رسانه های غربی پخش می شود حکایت از واقعیت تلخی دارد که گسترش فساد و بی بندوباری و افول ارزش های انسانی و اخلاقی از نمونه های بارز آن جوامع است. جوامعی که به گواه کارشناسان غربی با این مسیری که در پیش گرفته اند جز سراشیبی سقوط جایگاهی نخواهند داشت.  


پوشش زنان شهوتران، الگوی طراحان لباس درغرب!

شبکه جم کلاسیک در یکی از برنامه های خود که به موضوع طراحی و مد لباس پرداخته بود به سراغ دو تن از طراحان مرد اروپایی که در زمینه طراحی لباس زنانه فعالیت داشتند رفت واین دونفر را از موفق ترین افراد در این زمینه معرفی کرد. مجری برنامه در ادامه گفت: « این دو طراح در طراحی های خود از زنان شهوتران و شرور زیادی الهام می گیرند.» گفتنی است چندی پیش در یکی از برنامه های شبکه من و تو نیز از یکی از طراحان معروف اروپا به عنوان "طراح فاحشه ها" یاد شد. شایان ذکر است با اینکه این شبکه ها زنان شهوتران را الگوی این طراحان نامیدند و آنها را طراح فاحشه ها لقب دادند دائما به پخش برنامه های مد و طراحی لباس می پردازند. حال این سوال مطرح می شود که اگر این شبکه ها با پخش این برنامه ها سعی در ترویج این گونه پوشش ها ندارند پس به دنبال چه چیزی هستند؟

  شبکه جم؛ جذابیت زن متأهل به خاطر خیانت به همسر!

بسیاری از فیلم هایی که در شبکه های ماهواره ای پخش می شود فساد اخلاقی و بی بند و باری را رواج می دهند. در یکی از فیلم های که در شبکه جم کلاسیک پخش شد، در قسمتی از فیلم، مردی که با یک زن شوهردار رابطه دارد می گوید: «ما متعلق به همیم، خیلی به هم شبیه هستیم، نه من بدون تو دوام می آورم و نه تو بدون من!» این مرد در ادامه و در پاسخ به این حرف زن که: «من هنوز هم یک زن شوهردارم»، گفت: «همین جذاب ترت می کنه!!» زن در واکنش به این حرف مرد، با یک لبخندی از سر رضایت، موافقت خود را به این مرد نشان داد. گفتنی است فیلم هایی که درشبکه های ماهواره ای پخش می شوند، بی بندوباری، آزادی روابط دختر و پسر، ابتذال و برهنگی را ترویج می کنند. این شبکه ها از روش های گوناگونی برای اهدافی که در برنامه هایشان دنبال می کنند استفاده می کنند. تا جایی که حتی از کارشناس دعوت می کنند تا در قالب نظرات کارشناسانه خیانت به همسر را امری کاملا عادی جلوه دهند.


دختران به یک دوست پسر اکتفا نکنند!

در یکی از سریال های شبکه جم کلاسیک در حالی که دختری همراه دوست خود با دوچرخه عبور می کرد به دوست پسر خود برخورد و دوست پسرش را به دوستش که همراهش بود معرفی کرد. در ادامه وقتی دوست پسرش از آنها جدا شد دوست این دختر به او گفت: «پس دوست پسرت که این همه از آن تعریف می کردی این بود؟» وی در جواب گفت: « او خوش تیپ، با کلاس و سخت کوش است و حتی جدیدا یک موسسه خیریه راه انداخته است. باز هم از خوبی های او برایت بگویم؟» دوستش پاسخ داد: «ولی تو هنوز پسرهای دیگر را امتحان نکرده ای!» دختر: «تو عجب ضد حالی هستی ها!» دوستش: «خب صادقانه بگویم. دوست پسرت با چیزهایی که از خودش به تو نشان داده است گاهی وقت ها فکر می کنم انتخاب خودت را کرده ای!؟» دختر: «نه من نمی خواهم با اولین آدمی که سر راهم قرار گرفت انتخاب خودم را انجام دهم. من مثل خیلی از دخترها نیستم!» گفتنی است که شبکه جم کلاسیک با پخش چنین سریال هایی سعی دارد روابط نامشروع دختر و پسر و حتی زیاده روی در این روابط را ترویج کند. اما این در حالی است که اینگونه روابط نه تنها در فرهنگ ایرانی اسلامی ما جایی ندارد بلکه بی عفتی در روابط خارج از چارچوب شرع و قانون از گناهان بزرگ محسوب می شود. به علاوه اینگونه روابط از دید دانشمندان و روانشناسان ضررهای فردی و اجتماعی بسیاری دارد که از جمله آنها می توان سرکوب شدن استعدادها، افت تحصیلی یا رکود علمی، ایجاد جو بدبینی، اضطراب، تشویش و احساس نگرانی، فقدان شناخت درست و واقع‌بینانه، محرومیت از ازدواج پاک، عدم اسقبال از تشکیل کانون خانواده، کم‌رنگ شدن ارزش‌های مکتبی و فرهنگ اصیل ایرانی، انحطاط اخلاقی، تهدید، خیانت به همسر آینده و ... را نام برد.

پوشیدن لباس های زنانه توسط مردان خلاقانه است!!

شبکه جم کلاسیک در یکی از برنامه های خود که مد های جدید را معرفی می نماید مردانی را که لباس هایی به صورت مانتو و دامن پوشیده بودند را نمایش داده و این لباس ها را طرح هایی با استفاده از لباس زنانه معرفی کرد. خیاط این لباس ها که فردی به نام براون بود گفت: «من برای پیش بینی کردن انتظار مردان از مد تحت فشار هستم و طرح این لباس ها را این بار از لباس های زنانه گرفته ام» خیاط لباس ها این کار را کار بسیار جالبی معرفی کرده و گفت: «این لباس ها بسیار زیبا و مردانه شده بودند که من واقعا از آن ها خوشم آمد.» کارشناسان برنامه در ادامه، عمل خیاط را کاری باسلیقه و خلاقانه توصیف کردند و گفتند: «همیشه براون طرح های جدیدی را ابداع می کند و این کار وی هم از روی خلاقیت بسیار بالای ذهن اوست.» ترویج لباس های زنانه برای مردان که در اسلام امری حرام شمرده شده است در ادامه برنامه دشمنان برای مقابله با دستورات دین اسلام است. شبکه های ماهواره ای در تلاش هستند با یک چنین کارهایی مردان ایرانی را ترغیب کنند تا از لباس هایی به دور از شخصیت مردانه و یا به اصطلاح زنانه برای خود استفاده کنند.

تشویق خانواده های ایرانی به برهنگی و انتخاب شغل مانکنی

شبکه جم کلاسیک در یکی از برنامه های خود به یک جشنواره مد پرداخته و مراحل برنده شدن یک مدل را به نمایش گذاشت. در این برنامه سعی شده بود که به هر طریقی که می شود مدلینگ را یک شغل پردرآمد و محبوب معرفی کند تا بتواند مخاطب را به سمت این موضوع تشویق کرد. یکی از مهمترین شروط برتری در این جشنواره برهنه بودن مدل ها بود به طوری که هر مدلی که لباس های کمتری پوشیده بود از امتیاز بیشتری برخوردار می شد و این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که در نهایت مدل ها تنها با مایو به روی سن آمده و متناسب با برهنگی امتیاز کسب می کردند!! نکته قابل توجه در این برنامه حضور دختران و پسران زیر 12سال بود که کارشناس برنامه با اشاره به این موضوع گفت: «برای دختران و پسران خردسال حضور در این جشنواره بسیار خوشایند است و آنها نه تنها زمان های سختی را در این جشنواره نمی گذرانند بلکه به آنها بسیار خوش می گذرد!» در ادامه نظر والدین این کودکان خردسال مدل درباره مدل شدن فرزندانشان پرسیده شد و آنها به اتفاق این نظر را داشتندکه: «اگر فرزندان به کاری علاقه داشته باشند باید آن کار بررسی شود و اگر آن کار برای فرزندان سودی نداشته باشد باید کودک را از آن کار منع کرد، اما مدل شدن کاری است فوق العاده جذاب و دارای محبوبیت و معروفیت فراوان و در کل کار با ارزشی برای فرزندان ماست. پس از نظر والدین، کارشناس برنامه نظرات آنها را اینگونه کامل نمود: «والدین خوب فرزندان را تشویق به این کار می کنند و به آنها ثابت می کنند که آنها از طریق ورزش نمی توانند به جایی برسند اما از طریق مدل شدن خیلی زود می توانند معروف و محبوب وپولدار شوند!» در پایان این برنامه نفر اول مدل خانم ها که بسیار خوشحال بود در خصوص این جشنواره گفت: «باورم نمی شد که نفر اول شوم اما پس از اینکه من را به عنوان نفر اول معرفی کردند تاکنون 89 تماس از پسران داشته ام که به من پیشنهاد دوستی و رابطه داده اند و از این بابت من خیلی خوشحال هستم که تاکنون ظرف مدت چند دقیقه این تعداد دوست پسر برای رابطه پیدا کردم.» شایان ذکر است تلاش شبکه های ماهوارهای و غربی برای منحرف نمودن جوانان ایرانی نه تنها کمتر نشده بلکه هم اکنون به صورت تخصصی موضوعاتی را برای ایجاد انحراف انتخاب می کنند که جوانان و نوجوانان ایرانی در این رده سنی به آنها گرایش دارند، مانند استفاده از مدهای جدید و کم کم با وارد نمودن مدهای غربی و مبتذل به جمع خانواده ها و جوانان ایرانی از طریق نمایش اینگونه برنامه ها، آنها را از مسیر اصلی خود منحرف می نمایند. 

بینندگان شبکه تلویزیونی ماهواره ای فارسی زبان جم، حوالی ساعت ۲۳ شنبه ۲۳ دی ناگهان به جای بازپخش سریال «ایزل»، با تصویر کالر بار مواجه شدند؛ آن هم بدون هیچگونه توضیحی در باب چرایی قطع شدن این کانال. حال آنکه گردانندگان این شبکه ماهواره ای، چندی قبل در پی بازداشت تعدادی از دوبلورهای سریال حریم سلطان در استودیویی واقع در منطقه فرمانیه، هر چند اشاره ای به این اتفاق نکردند، اما دست کم با زیرنویس از مخاطبان خود خواستند برای تماشای سری جدید آن «صبوری» به خرج دهند! این بار اما خبری از اطلاع رسانی در شبکه به چشم نمی خورد. در کمال تاسف جالب ترین قسمت ماجرا اینجاست که مردان و سرپرستان بی غیرت در بسیاری از خانواده های این شهرستان و بر طبق گزارش ها در سراسر ایران اسلامی که از چگونگی قطع این شبکه مخرب ماهواره ای خبر ندارند ،در به در به دنبال نصاب های ماهواره ای و نصب برنامه جدید روی ریسورهای ماهواره ای خود بوده یا اینکه در پی تعویض گیرنده های ماهواره ای خود برای دنبال کردن فیلم ها و سریال های این شبکه بر آمده اند ، بعضی از زنان و دختران که به شدت تحت تاثیر این کانال تلویزیونی قرار گرفته و راه و روش این شبکه را در زندگی خود اعمال کرده اند ماتم گرفته یا چنان وانمود می کنند که دچار افسردگی شده اند ...!!!!!!! آری این قصه واقعی مردان بی غیرتی است که با دست خود ناموس و فرزندان خویش را به ورطه فساد و ابتذال و نابودی می کشانند ومتاسفانه این قصه همچنان ادامه دارد...شبکه من و تو

نقد و بررسی شبکه فارسی زبان من وتو (manoto):بی شک تمامی ایرانیانی که با مواردی مانند اینترنت و ماهواره سروکار دارند آشنایی کاملی با حربه های صهیونیسم و دیگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان دارند و روزانه شاهد هجمه و حمله به عقاید و ارزشهای اسلامی و ایرانی هستند.دشمنان ما در سالهای اخیر بودجه های سرسام آوری را برای راه اندازی و تجهیز شبکه های ماهواره ای درنظرگرفته اند و هرساله عدد بودجه ی مدنظر چندبرابر می شود!از شبکه هایی که با هدف رخنه در عقاید و ارزشهای خانواده های ایرانی راه اندازی و پشتیبانی شده می توان به شبکه ماهواره ای من و تو یک  ( manoto tv 1 ) اشاره کرد.در سلسله مقاله های نقدوبررسی شبکه فارسی زبان من و تو۱ به بررسی ابعاد و اهداف عملکرد این شبکه خواهیم پرداخت.اما در ابتدا باید مدیران اصلی و گردانندگان پشت پرده این شبکه را شناخت.اولین سوالی که در ذهن بینندگان این شبکه طرح می شود این است که بودجه و هزینه های کلان این دو شبکه از کجا تامین می شود.چون این دو شبکه که در واقع با یک مدیریت در حال فعالیت است هیچگونه تبلیغات از هیچ شرکتی نداشته و در واقع اسپانسر تبلیغاتی ندارد.اکثر برنامه هایی که از این شبکه ها بر روی آنتن می رود ساخته شده توسط تیم ( manoto tv ) است.این درحالی است که مستندهایی و برنامه های آموزشی که از این دوشبکه پخش می شود هزینه های بسیارکلانی دارد.برطبق گفته های مدیران شبکه، این شبکه متعلق به شرکت تلویزیونی مرجان (Marjan Television Network) است و از بریتانیا پخش می شود.طبق اطلاعات موجود، سازمان جاسوسی MI5 (سازمانی با ملیت انگلیسی-یهودی) حامی مالی این شبکه است.سازمانی که در اساسنامه ۶۶ ماده ای خود جاسوسی از جمهوری اسلامی ایران را وظیفه همگانی میداندسرویس اطلاعات نظامی ۵ (MI5) همان آژانس اطلاعات امنیت ملی می باشد که مسئول مقابله با تهدیدهای سازماندهی شده و مخفی علیه انگلستان است. فعالیت محوری این سرویس مبارزه با تروریسم هم در سطح بین المللی (بعنوان مثال القائده) و هم کشوری (بعنوان مثال IRA) است. سرویس MI5 توسط رئیس کل ژنرال جاناتان اوانس رهبری می شود و پایگاه آن در «تامس هاوس» شهر لندن استقرار دارد.

این سازمان جاسوسی کار خود را بعنوان دفتر خدمات اطلاعاتی درسال ۱۹۰۹ شروع کرد و توسط سر ورنون کل Vernon Kell تأسیس شد تا با عملیات جاسوسی امپراطوری آلمان در جنگ جهانی اول مقابله کند. درسال ۱۹۱۴ این دفتر خدماتی در خلال جنگ جذب وزارت جنگ شد و درسال ۱۹۱۶ تبدیل به بخش پنج سرویس اطلاعات نظامی (MI5) گردید. بیش ترین تمرکز این سرویس در مدت بین دو جنگ جهانی بر روی تهدیدهای جاسوسی بود که از جانب راستی ها (فاشیسم) و چپی ها (کمونیسم) می رسید. در طی جنگ جهانی دوم MI5 با موفقیت توانست عناصر دشمن را شناسایی کند، اطلاعات غلط به خورد دشمن دهد و از همه مهمتر به فرود هم پیمانان خویش در نرماندی درسال ۴۱۹۴ کمک کند. جنگ سرد دوران پرمشغله ای برای این سرویس بود چنانچه آنها باید عوامل اطلاعاتی دوجانبه ( جاسوسانی که به سازمان جاسوسی دشمن نفوذ می کنند) را شناسایی می کردند بویژه «پنج باشکوه»، گروهی از فارغ التحصیلان کمبریج که پست های حساسی را در دولت به دست گرفتند. هارولد کیم فیلبی نام آشناترین آنهاست. پس از افتادن پرده آهنین (پرده ای که اروپا را پس از جنگ جهانی دوم به دو قسمت تقسیم کرد) نگرانی اصلی MI5 ایرلند شمالی و تروریسم بین المللی بوده است.ولی اکنون تمامی نگاه های این سازمان جاسوسی به سمت ایران است!!!مدیریت شبکه “من و تو” که با انتخاب این نام عملا تعامل و ارتباط بیشتر را با مردم ایران خواستار است سیاست خود را پخش فیلم، سریال، اخبار، گزارش و برنامه‌های متنوع دیگر اعلام کرده است.همچنین در تصویر تبلیغاتی که در سایت این شبکه قابل دسترسی است و روز افتتاح آن را اعلام می کرد، زن و مرد جوانی با پوشش زننده به هم خیره شده و الگوی انسان غربی را به نمایش می گذارند.یاد آور می شود مخاطب هدف این شبکه مادران و زنان جامعه ایران است و در این راستا سعی شده است با چاشنی هایی از جمله آشپزی، طنز و حتی رقص به جذب مخاطب هدف خود بپردازند. استفاده از خوانندگان خارج نشین و کپی برداری از برنامه های شبکه های انگلستان دیگر استراتژی این شبکه است به نحوی که برنامه “بفرمایید شام” با خرید امتیاز آن از شبکه تلویزیونی آی تی وی سراسری (ITV Global) بریتانیا آماده پخش شده است. این شبکه با رویکردی کاملا ضد ایرانی حتی در تیتر یک اخبار سایت خود، خبری را با عنوان “پشتیبانی جمهوری خواهان از حملۀ نظامی به ایران” آورده که کاملا دست های چدنی از پشت دستکش مخملین آنرا هویدا می کند.نکته بسیار تامل برانگیز اینجاست:سازمان جاسوسی MI5، مدیریت اصلی شبکه های من و تو یک و من و تو دو رابه خواننده متواری ایرانی، فائقه آتشین((گوگوش)) سپرده است.در نگاه اول وقتی مخاطبین به تماشای مستندهای این شبکه مشغول می شوند، یکسری برنامه های آموزنده و پربار را میبینند که هیچگونه مغایرتی با اخلاق و جایگاه خانواده ندارد.ولی تمامی این مستندها مقاصد و تفکرات خود را آرام آرام و با آرامش تمام به خورد مخاطبین خود داده و تماشاگران را همراه و هم عقیده خود می کند.مقاصد و تفکراتی که درون مایه آن عدم وجود خداست…!به عنوان مثال زمانی که مخاطب در حال تماشای مستند تولید انسان در رحم مادر و تولد نوزاد است، در تمام طول برنامه دیالوگها و سخنان گوینده برنامه طوری تنظیم شده که مخاطب، آن برنامه را کاملاً علمی و واقعی بداند.زمانی که مخاطب چنین برداشتی داشته باشد زمان شلیک اهداف ضد اسلامی است.“….. دانشمندان معتقد بودند زمانی که نوزاد در رحم مادر است توانایی چنگ زدن و در مشت نگه داشتن چیزی را نباید داشته باشد ولی دیده شده نوزاد در رحم مادر دست خود را مشت میکند. نوزاد میمون و گوریل نیز بلافاصله پس از تولد، موها و پشم های تن مادرش را چنگ میزند.چون ما انسانها گونه ای از میمونها بوده ایم که به مرور زمان تغییر پیدا کرده و تکامل یافته ایم، می توان گفت نوزاد انسان نیز بند ناف را چنگ زده و در دستش مشت می کند.متن فوق تکه ای از گفته های گوینده برنامه مستند تولید و تولد نوزاد انسان بود.شاید در نگاه اول مخاطب پی به اهداف گوینده نبرد، ولی اینطور به مخاطب القا می شود که انسان در ابتدا به هیچ وجه به شکل انسان آفریده نشده است…!در ادامه این مستند گوینده می گوید:“….. هنوز دانشمندان نمی دانند که انسان چگونه آفریده شده یا بهتر بگوییم چگونه از میمون به انسان تغییر ماهیت داده است….. در بین دانشمندان اختلاف نظری وجود دارد مبنی بر اینکه چگونه و با چه تغییرات شیمیایی و محیطی شعور و درک میمونها تا این اندازه تغییر کند تا روزی موجودی تغییر یافته به نام انسان بتواند معادلات ریاضی را حل نماید…. “و زمانی که برنامه به پایان می رسد مشاهده می کنیم مستند ! پخش شده توسط خود تیم شبکه من و تو ساخته شده است.همچنین از شبکه من و تو یک، همزمان با ایام محرم سال ۸۹ مجموعه سفرنامه های شخصی انگلیسی زبان پخش میشد.مردی میانسال که با چهره ای کاملاً غربی به عنوان توریست و محقق در ممالک اسلامی در جست جوی واقعیات معماری اسلامی بود.در یکی از قسمتهای این برنامه که در شهر اصفهان ! ضبط و تهیه شده بود، محقق نقاشی های ساختمانها و عمارات باستانی اصفهان را تصویربرداری کرده بود و بر روی آنها صحبت میکرد.ازمیان آن همه معماری اصیل اسلامی و ایرانی موجود در اصفهان، نقاشی هایی با موضوعات میگساری و رقص و آغوش گرفتن را انتخاب کرده بود و چنین توضیح میداد:در گذشته ایرانیان بسیار روشنفکر و اجتماعی بودند و در تمامی مهمانی هایشون شراب جزیی از سفره هایشون بود ! این را می توان از نقاشی های به جا مانده بر روی دیوار های عمارتهای این شهر فهمید. ولی با ورود اسلام به این سرزمین عقاید بسیار پیش پا افتاده و عجیب و غریبی ! در بین مردم دهان به دهان پیچید تا اینکه امروزه نمی توان در خانواده های ایرانی رنگی از آرامش و شادمانی های گذشته را دید ! .در ادامه با نشان دادن تصاویری که بر اثر گذشت زمان کاملاً مخدوش و مخروب شده و نمی توان به درستی تصویر واقعی آن نقاشی های بر روی دیوار را دید گوینده ادامه میدهد:“….. در زمان صفویه شاهان و پادشاهان اسلامگرای آن زمان چنان به مردم فشار می آوردند که کمتر کسی جرات ابراز علاقه نسبت به جنس مخالف و بیان کردن تمایلات جنسی را داشت ولی همانهایی که این چنین مردم را نهی میکردند خودشان فاسدان زورگویی بودند که از نقاشی های به جا مانده در بناهای اسلامی ! می توان دید زنان برهنه و ساقی جزیی جدانشدنی از محافل اینها بوده .واقعاً چرا این چنین تهمت ها و دروغپردازی هایی را باید این شبکه به مخاطب خود ارائه دهد؟در قسمتی دیگر از این سفرنامه، گوینده در حال نمایش مسجدی در کشور مغرب است و در مورد اهل تسنن و اهل تشیع این چنین می گوید:“….. اهل تسنن معتقدند خلفایی به نامهای ابوبکر و عمر و عثمان جانشینان محمد بوده اند و این حق آن سه خلیفه بوده. ولی شیعیان صفوی ! معتقدند که جانشینی به داماد محمد، شخصی به نام علی باید میرسیده که آن سه خلیفه به صورت غیر قانونی این حق را از علی گرفته اند……. به نظر من و بسیاری از مردم اگه حکومت به علی می رسید اسلام دموکراسی را زیر پا میذاشت.با انتخاب ابوبکر و عمر و عثمان میتونم بگم این اولین و آخرین باریه که اسلام بر اساس دموکراسی عمل کرده…..”در ادامه برنامه گوینده می گوید: شخصی مسلمان علی را میکشه و سالها بعد پسر علی به نام حسین برای خونخواهی پدرش قیام میکنه که اونهم ناکام میمونه و به دست مسلمانان دیگری کشته میشه !و دیگر برنامه ی مشهور ان که در حال حاضر نیز نشر میشود و در بین ایرانیان واقعا مطرح شده برنامه کثیف و شیطانی اکادمی گوگوش میباشد که بعدا در مورد ان مفصل بحث خواهیم کرد.(( از تمامی خوانندگان محترم بخاطر نوشتن مطالب فوق عمیقاً پوزش می طلبم ولی وظیفه خود دانستم که دیگران را از اهداف و ماهیت واقعی این شبکه “من و تو یک – من و تو دو” آگاه کنم. ))این فقط گوشه بسیار بسیار کوچکی از گفته ها و ارائه شده های این شبکه تحت عناوین مستند و سفرنامه است.مخاطبین کم سن و سال و نوجوان، بینندگانی که پیرامون مطالبی که توسط این شبکه گفته می شود مطالعه ندارند و ایرانیان مقیم خارج از کشور شاید به راحتی گفته های دروغ این شبکه ضد اسلامی و ضد ایرانی را باور کنند.این شبکه اهدافی را دنبال می کند که توسط اربابان انگلیسی خود ابلاغ شده است.ایجاد تفرقه در بین فرقه های اسلامی، ایجاد گسیختگی شهوت و هوس بین جوانان فارسی زبان، ایجاد شکاف بین خانواده های ایرانی.

شبکه بی بی سی

بی شک شما اسم شبکه تلوزیرونی بی بی سی فارسی را شنیده اید و یا از بینندگان این شبکه هستید . در اینجا قصد دارم نقدی بر این شبکه تلوزیونی ماهواره ای ، اینترنتی بیندازم .بی بی سی از حدود 70 سال پیش پا در عرصه پخش اخبار به زبان فارسی گذاشت و از سال 1387 شبکه تلوزیونی خود را به زبان فارسی را افتتاح کرد . یکی از شعار های این شبکه این است که ما شبکه بی طرف هستیم و اخبار را بی طرفانه ارائه می کنیم . در اینجا باید بگویم . در دنیا هیچ شبکه و یا رسانه ای بی طرف نیست . شاید رسانه ها برخی از اخبار و گزارش ها را بی طرفانه منعکس کنند . اما هدف از تشکیل رسانه با هزینه های سنگینش این است تا مسائلی  خاص را که فلسفه تشکیل اون رسانه است را پر رنگ تر و جانب دارانه پخش کنند . برای مثال به روزنامه ها که خود یک رسانه مکتوب است نگاه می کنیم در ایران ما چندین رونامه داریم از محلی گرفته تا روزنامه هایی که وابسته به ارگان و یا نهاد خاصی هستند . همه این روزنامه ها شاید برخی اخبار و گزارش ها را بی طرفانه منعکس کنند اما ماهیت ایجاد این روزنامه به گذارش ها و اخبار نهاد و . . .  خود بر می گردد مانند روزنامه همشهری متعلق به شهرداری ، روزنامه ایران متعلق به دولت روزنامه خراسان متعلق به استان خراسان و . . . . که علاوه بر انعکاس برخی از اخبار روز دنیا و ایران بخشی از فعالیتشان هدفمند و جانب دارانه بر طبق اهداف مشخص است . پس بی بی سی فارسی که متعلق به کشور انگلیس و دربار سلطنتی است از این قاعده مستثنی  نیست .و در پخش اخبار مربوط به کشور انگلیس  و یا دربار سلطنتی جانب دارانه می باشد . پس   وقتی که می گویند ما بی طرف هستیم  دروغ می گویند . چرا که نه تنها ماجرا به اینجا ختم نمی شود بلکه اگر شما به مدت یک ماه هر روز خبر های این رسانه را پی گیری کنید متوجه خواهید شد . در انعکاس اخبار ایران طیفی از خبر های بد و نا امید کننده و در کل منفی پخش می کنند  . و از پوشش خبر های خوب و دلگرم کننده بطور کلی تفره رفته و یا اگر مجبور به پخش آن شوند آن را یا کوچک و ناچیز شمرده و یا در واقعیت آن شک و شبهه ایجاد می کنند . برای مثال . وقتی در ایران دلار بالا می رود خبر آن را با آب و تاب پخش کرده و گزارش ها و تحلیل های زیادی پیرامون آن منعکس می کنند ولی زمانی که  دلار پایین می آید هیچ خبری منعکس نمی شود . نوسانات قیمت مرغ در چند روز گذشته نمونه ای دیگر از این واقعیت است  .یا  اخبار تحریم را با هیجان و در صدر اخبارشان منعکس می کنند و اگر بر اثر تحریم ها مشکلی در کشور ایران ایجاد می شود آن را چنان بزرگ جلوه می دهند که انگار کشور به پایان خط رسیده و در حال فروپاشی است . ولی وقتی با وجود تحریم ها کارخانه ای افتتاح می شود و یا پالایشگاه و یا فازی از پارس جنوبی به بهره برداری می رسد کوچکترین خبری را پخش نمی کنند . یا از تحویل 300 هزار واحد مسکونی در سال 90 هیچ خبری انعکاس نمی دهند ولی وقتی کمی قیمت مسکن مهر گران می شود و یا در کارخانه ای مشکل کوچکی ایجاد می شود خبرش در صدر اخبار می آید . و گزارش های تحلیلی پیرامون آن با هیجان زیاد بر روی آنتن می رود .


جالب اینجاست کارشناسان و مهمانانی را به برنامه های تحلیلی خود دعوت می کنند که خط و مشی این شبکه را داشته باشد و اگر شخصی از این خط پا فراتر بگذارد دیگر به برنامه های این شبکه دعوت نمی شود . حتی برنامه نوبت شما از این قاعده مستثنی نیست . شما بعد از تماشای چند قسمت از این برنامه خواهید فهمید که نظرات ارائه شده در این برنامه مهندسی شده و ارتباط تلفنی و یا پیامکی و . . . گلچین شده و هدف دار می باشد . باید نتیجه گرفت که یکی از اهداف شبکه بی بی سی فارسی جنگ روانی و کاهش روحیه مردم ایران و سیاه نمایی اوضاع داخلی است . شاید برخی در این مورد با من موافق نباشد اما باید بگویم . درست است که ما در ایران مشکلاتی داریم و وضع اقتصاد دچار مشکل است و گاه در نقطه ای از ایران مشکلاتی بروز می کنند ولی باید لیوان آب را از دو جهت دید هم از نیمه پر و هم از نیمه خالی و باید خاطر نشان کرد که اقتصاد غرب هم چنان در ساحل امنی نیست و در جامعه غرب هم مشکلاتی وجود دارد . مسئله اینجاست که با وجود تحریم ها و سخت گیری ها ی غرب بر علیه ایران باز در ایران زندگی ادامه دارد و جامعه چندان اثری از این تحریم ها به خود نگرفته است . و اگر در جایی از بابت تحریم مشکلی ایجاد شده در عوض در جایی دیگر به دلیل همین تحریم ما به دستاورد علمی رسیده ایم که در نبود تحریم به آن نمی رسیدیم .شاید بی بی سی فارسی برنامه های مستند و برنامه های سرگرم کننده ای داشته باشد . به هر حال اگر قصد تماشای این برنامه ها  را دارید باید هوشیار بوده در کنار استفاده  از برنامه های سرگرم کننده اش  آگاه به  اهداف سیاسی نهفته در دل این برنامه ها باشید .

نویسنده سید مهدی موسوی فخر

شبکه فارسی وان

بررسي محتوايي سريال هاي فارسي واناندكي تامل در مضامين سريال هاي شبكه نوظهور، اين غول رسانه اي، اين نكته ظريف را آشكار مي سازد، كه بسياري از اين داستان هاي به ظاهر جذاب و ديدني، در كنار كيفيت بالاي تصوير و صدا، حاوي مفاهيم خيانت، جنايت و حتي بي بند و باري فكري و فرهنگي هستند. با اينكه سريال هاي شبكه فارسي وان از ميان برنامه هاي روز آمريكا و اروپا انتخاب مي شوند، اما تحليل محتوايي آن ها نشان مي دهد، كه اين انتخاب ها با دقت و وسواسي خاصي صورت مي پذيرد. سريال هايي كه شخصيت هاي اغلب آنان زناني هستند كه يا در حال خيانت به زندگي خود و ديگران اند و يا افراد ديگري در زندگي به آن ها خيانت مي كنند و به تبع راه هايي براي رهايي از منجلاب مي يابند؛ راه هايي كه حداقل با فرهنگ ما تضادها و تناقض هاي آشكاري دارد. بر اين اساس، مي توان به الگوي فكري انتخاب كنندگان سريال هاي اين شبكه فارسي زبان دست يافت و با قاطعيت به اين باور رسيد كه تيرانداز چابك دست شبكه، اين بار بنيان جامعه فارسي زبان، يعني خانواده را نشانه رفته است. مطالعات نشان مي دهد كه بي ثباتي در خانواده ها، كه به مثابه فطري ترين و مقدس ترين نهاد بشري و حلقه هاي اصلي جوامع و سنگرهاي پاسداري از فرهنگ و ارزش ها تلقي مي شود؛ به دليل كج روي ها، انحرافات فكري و رواني افراد جامعه است، كه روندي رو به گسترش را مي پيمايد. روند روزافزون بي ثباتي و تزلزل، نظام خانواده ها را با بحران بسيار جدي تر از آنچه هست، مواجه خواهد ساخت؛ تا حدي كه به مرز آسيب پذيري آني برسند و با كوچك ترين اشاره اي از هم بپاشند.در حال حاضر، شبكه فارسي وان ظاهراً برنامه هاي خود را براي مخاطبان فارسي زبان افغان، تاجيك و ايران تهيه و پخش مي كند، ولي به خوبي مشخص است كه تمركز اصلي برنامه ها بر روي مخاطبان ايراني است؛ زيرا برنامه هاي اين شبكه فارسي زبان، شامل پخش سريال هاي تفريحي و خانوادگي صرف، با دوبله فارسي و نيز موسيقي با تصويرهاي خاص با محتواي جنسي و خشونت مي باشد. از اين بابت اين شبكه نسبت به ديگر شبكه ها، حتي شبكه 24 ساعته ام بي سي پرشيا، كه پيش از اين پخش فيلم هاي سينمايي روز هاليوود با زيرنويس فارسي را در ماهواره عرب ست آغاز كرده بود، متمايز است.


ويژگي هاي اين شبكه را از دو نظر مي توان بررسي كرد :


1.شاخصه اي ظاهري

اين شبكه براي اولين بار اقدام به دوبله آثار نمايشي روز اروپا، آمريكا و آسياي جنوب شرقي به زبان فارسي نموده است. اگر چه كيفيت اين دوبله ها، بسيار ضعيف و غير قابل مقايسه با دوبله فيلم هاي خارجي در داخل ايران است، ولي در مقايسه با شيوه زيرنويس فارسي اين آثار كه در ديگر شبكه ها صورت مي گيرد، توانسته است نظر مخاطبين خود را به نوعي جلب كند. پيش بيني مي شود به تدريج شبكه فارسي 1 تلاش مي كند كه اين نقيصه را نيز رفع نموده و به كيفيت دوبله آثار پخش شده بيافزايد.- از ويژگي هاي ديگر اين شبكه، پخش سريال هاي طولاني مدت و دنباله دار خانوادگي و تفريحي معمولي است، كه مخاطب اصلي آن خانواده ها بوده و با هدف كاملاً تفريحي تهيه و پخش مي شوند. بخشي از برنامه هاي اين شبكه هم به پخش موزيك ويدئوهايي اختصاص دارد، كه غالباً مضامين جنسي و خشونت را به تصوير مي كشند.- استفاده از وله هاي خاص غالباً با غلبه رنگ هاي صورتي از ويژگي هاي ديگر برنامه هاي اين شبكه است. رنگ صورتي به خصوص آنجا كه در كنار رنگ هاي تيره (مشكي) قرار مي گيرد، از رنگ هاي ويژه و مورد توجه شبكه هاي پورنو بوده و به شدت در توليدات بصري (مجله ها، سايت ها و...) با موضوعات جنسي به كار مي رود. برخي روانشناسان معتقدند: رنگ صورتي به خصوص در مجاورت رنگ تيره، بر انگيزاننده حس و غريزه جنسي در مخاطب است.

2. شاخص هاي محتوايي

به هيچ عنوان نمي توان پذيرفت كه آقاي روبرت مرداك - يكي از بزرگ ترين مردان رسانه اي جهان - تنها با هدف سرگرم كردن مخاطبان فارسي زبان جهان، شركت هاي متعددي در دبي، هنگ كنگ و نيويورك فعال كرده باشد و شبكه اي خاص را بر روي يكي از بهترين فركانس هاي ماهواره اي هات برد راه اندازي و هيچ هدف خاصي را پي گير نباشد. شبكه فارسي 1 اولين شبكه اي است كه به طور تخصصي تمام تمركز خود را بر روي خانواده ها نهاده است و اگر قرار است جوانان را نيز مورد هدف قرار دهد آنها را در كنار خانواده مورد توجه قرار مي دهد.مديريت شبكه فارسي 1 با دقت و وسواس خاصي برنامه هاي خود را انتخاب مي كند و آنچنان محتواي اين سريالها براي آنها مهم است كه به طور شتابزده و با دوبله اي نازل، اما با سرعت در اختيار بينندگان فارسي زبان قرار مي دهد. نگاهي به اين سريال ها به خوبي نشان مي دهد كه تمام آنها در پرداختن به موضوعات ذيل مشتركند و به نظر مي رسد، قرار است، در فارسي 1 به هيچ موضوعي غير از اين موضوعات پرداخته نشود :- ترويج خانواده هاي بي سامان و لجام گسيخته در مقابل ساختار سنتي خانواده؛- ترويج و عادي جلوه دادن خيانت زن به همسر و البته شوهر به زن؛- بي اهميت جلوه دادن احترام به والدين؛- عادي جلوه دادن رابطه جنسي دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده؛- هويت زدايي از مفهوم خانواده به عنوان كوچكترين واحد اجتماعي مستقل و موثر؛- عادي جلوه دادن سقط جنين براي دختران قبل از ازدواج به عنوان راه حلي طبيعي براي رفع دلهره هاي احتمالي در روابط جنسي دختر و پسر؛- تعصب زدايي از كانون خانواده و ترويج بي تفاوتي نسبت به حريم خانواده؛- ترويج مفهوم زندگي با ديگران به جاي ازدواج ( جالب است بدانيم كه اين مفهوم سال هاست در برخي توليدات روتين تلويزيوني خودمان هم تبليغ مي شود)؛- ترويج فيمينيسم و كم رنگ كردن نقش مرد در جامعه، در حد كسي كه تنها جهت رفعنيازهاي جنسي زن خلق شده است!؛- مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده؛- افزايش تاثير پذيري جنسي و خشونت در جوانان و نوجوانان، به خصوص از طريق پخش موزيك ويدئوهاي خاص؛- پي ريزي و ايجاد آمادگي ذهني تفكر شيطان پرستي در نوجوانان و جوانان.شبكه ماهواره اي فارسي وان توانسته است از خلاء به وجود آمده در رسانه ملي ايران، به دليل عدم راضي كردن مخاطبان متنوع خود، به بهترين نحو استفاده نموده و به دور از جو سياست زده ايران، تمركز خود را بر قشر جوان و حتي ميانسال ايراني متمركز كرد. و ارزش هاي نويني و البته بيگانه با فرهنگ و سنن ايرانيان را به خانواده هاي ايراني انتقال دهد.در حالي كه سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، مدعي بود، كه مردم ايران فرصت تماشاي دو سريال بيشتر را در ماه مبارك رمضان ندارند، اين شبكه تلويزيوني سريال هاي معروفي، هم چون "ويكتوريا " و "جسور و زيبا " به همراه سريال هايي از كره جنوبي را هر شب پخش مي كرد، كه هنوز هم ادامه دارد.شبكه فارسي 1، با دقت، تعمد و وسواس خاصي، سريال هايي را براي مخاطب ايراني و فارسي زبان پخش مي كند كه موضوع اصلي همه آنها روابط خانوادگي و زناشويي است؛ موضوعي كه از قضا مي تواند پاشنه آشيل هر جامعه اي باشد، كه عدم مقابله و پاسخ گويي در برابر آن مي تواند انحرافاتي جدي در خانواده ها و در نهايت جامعه جوان ايراني ايجاد كند. به عنوان نمونه، در يكي از اين سريال ها، مخاطب با خانواده از هم گسيخته اي روبرو است كه زن خانواده خود عاشق جوان ديگري شده است. پدر خانواده با فرد ديگري زندگي مي كند و دختر و پسر خانواده هم روابط نامعقولي در حيطه مسائل خانوادگي دارند و البته در سراسر اين فيلم تاكيد بر مثبت بودن و عرفي بودن اين نوع مناسبات ناسالم مي شود! موضوعي كه در صورت تداوم و انتقال به جامعه و خانواده ايراني، بسيار مخرب تر و تاثير گذارتر از برنامه هاي خبري "بي بي سي "و يا "صداي آمريكا " خواهد بود.به نظر مي رسد، در صورتي كه از مباحث روزمره سياسي بگذريم، متوجه خواهيم شد كه اگر جامعه جوان ايراني در غياب همه نهادهاي انتقال ارزش به حال خود رها شود، اين رهايي مي تواند در آغاز خود بيگانگي جامعه و تجزيه اخلاقي آن شود. هرچند از زمان تشديد فعاليت اين شبكه ماهواره اي تاكنون برخي سايت هاي خبري و ديگر رسانه هاي سايبر و مكتوب، به نحوي سعي در گوشزد كردن خطر فعاليت اين شبكه ماهواره اي داشته اند، اما به نظر مي رسد چه در خصوص اين شبكه و ديگر شبكه هاي ماهواره اي كه با رويكردهاي غير سياسي و با هدف قرار دادن بنيان خانواده و ارزش هاي جامعه ايراني، آثار تخريبي كوتاه مدت و دراز مدتي دارند، برنامه مشخصي از سوي مسئولين امر وجود ندارد.بايد اذعان كنيم كه در دنياي امروز، كه رسانه و ارتباطات رسانه اي جاي بسياري از نهادها را در حفظ و ايجاد ارزش هاي جامعه گرفته است، مبارزه سخت- كه يكي از نمودهاي عيني آن ارسال پارازيت بر روي شبكه هاي ماهواره اي است- كارايي لازم را ندارد، بلكه رسالت نهادهايي، چون صدا و سيما، گروه هاي مرجع مردمي و رسانه ها، اين است كه ظرافت هاي كاري اين شبكه ها در هدف قراردادن بنيان هاي خانواده و ارزش هاي جامعه ايران را به مردم تبيين و از ديگر سو شبكه هاي مختلف صدا و سيما با مخاطب شناسي بهتر و ارائه برنامه هاي متنوع، غني و جذاب، اجازه نفوذ چنين رسانه هايي را در جمع خانواده ها ندهند.نتيجه گيريبه طوركلي، گستره فرايند رسانه اي، فراواني ارتباطات مجازي، وابستگي هاي روز افزون به كامپيوتر، اينترنت و فراگيرشدن شبكه هاي ماهواره اي در شهر و روستا، اقتدار تربيتي اوليا ومربيان را تضعيف كرده است؛ به طوري كه ديگر كانون خانواده و محيط مدرسه، استواري، ارزشمندي، قداست و حرمت ِگذشته را ندارد. به همين دليل، تربيت نسلي سالم، صالح، پويا، خلاق، عاقل و بهره مند از مولفه هايي، چون انديشه هاي استوار ديني، احساس ارزشمندي و داراي غني ترين نوع هويت ملي و فرهنگي براي جامعه اسلامي فردا، رسالتي بس دشوار است؛ زيرا بسياري از خانواده ها به دليل تاثير پذيري از برنامه هاي رسانه اي و شبكه هاي ماهواره اي، از رضايت مندي و آرامش متقابل محروم هستند. هم چنين، اقتدار عاطفي و منطقي و همدلي و همراهي لازم را نيز، در تعامل با فرزندان ندارند.مطالعات نشان مي دهد، كه بي ثباتي در خانواده ها، كه به مثابه فطري ترين و مقدس ترين نهاد بشري و حلقه هاي اصلي جوامع و سنگرهاي پاسداري از فرهنگ و ارزش ها تلقي مي شود؛ به دليل خلا فكري و رواني افراد جامعه است، كه روندي رو به گسترش دارد.روند روزافزون بي ثباتي و تزلزل، نظام خانواده ها را با يك بحران جدي مواجه كرده است؛ تا جايي كه بسياري از خانواده ها، از روش هاي گوناگوني آسيب پذير شده اند. افزايش روزافزون آمار طلاق در نقاط مختلف جهان، به ويژه در كشورهاي غربي، عوامل بسياري دارد كه از آن جمله مي توان به: بحران هاي ناشي از طلاق، كم رنگ شدن ارزش زوجيت هاي شرعي و ازدواج هاي قانوني و ترويج زندگي مشترك زنان و مردان بدون ازدواج رسمي، پيرشدن جمعيت ها، ترغيب غيرمنطقي زنان به استقلال طلبي، خودمختاري و خودكفايي اقتصادي، زايمان هاي بدون ازدواج رسمي و بالاخره شيوع خارق العاده افسردگي، اضطراب، اعتياد به موادمخدر و فراورده هاي رسانه هاي الكترونيكي و لجام گسيختگي هاي فرهنگي، كه تمامي اين عوامل،كانون مقدس خانواده ها را متزلزل كرده، و بحران هاي اجتماعي را به بار آورده است. بي جهت نيست كه در فرهنگ و ارزش هاي اسلامي، ازدواج و كانون خانواده بيشترين ارزش و اهميت را دارد؛ چنانكه مسلمانان به ازدواج شرعي و تشكيل خانواده بسيار اهميت مي دهند. و همين امر مقدس است كه همواره در تهاجم فرهنگي بي وقفه امپرياليسم رسانه اي و مروجان نظام نوين جهاني قرار دارد.شوراي عالي جمعيت، در سال 2005، گزارشي از سرنگوني و فروپاشي خانواده ها در نقاط مختلف جهان داده، كه بر اساس اين گزاش، فراواني فرايند طلاق، گسترش روز افزوني دارد. ميزان افزايش طلاق از سال 1977 تا 1997 در اغلب كشورهاي غربي بيش از دو برابر شده است. البته اين آمار به غير از جدايي هاي غيررسمي (ثبت شده) است كه درصد بسيار بيشتري را دارد.در بسياري از كشورهاي غربي، مانند امريكا، اسپانيا، و مكزيك بيش از 50 درصد زنان ازدواج نكرده اند و از سوي ديگر، در برخي از كشورهاي آمريكايي، اروپاي شمالي و آفريقايي، بيش از 50 درصد كودكاني كه به دنيا مي آيند متعلق به مادراني به اصطلاح مجرد هستند، كه هرگز شرعاً و رسماً ازدواج نكرده اند! در بسياري از كشورهاي غربي، درصد قابل توجهي از اولين زايمان ِزنان، قبل از اولين ازدواج آنان است! بنابراين، اضطراب و افسردگي، دو بيماري بزرگ قرن حاضر است كه دامن گير درصد شايان توجهي از جوانان و بزرگ سالان مغرب زمين گشته است؛ به طوري كه بيش از نيمي از تخت هاي بيمارستان هاي آمريكا به بيماران رواني اختصاص يافته است.از اين رو،محتواي سريال هاي اين شبكه " فارسي 1 "كه عمدتا حول مسائل جنسي، خيانت و بحران هاي خانوادگي مي گردد زنگ خطري براي تلويزيون ايران است.اكنون اين واقعيت وجود دارد كه بسياري از خانواده هاي ايراني از ماهواره استفاده مي كنند و برخلاف اقدامات تاميني نيروي انتظامي، شبكه هاي ماهواره اي نيز از برنامه روزانه خانواده ها حذف نشده و اين مسئله هوشياري مسئولان صداوسيما را مي طلبد؛ زيرا آنها مي توانند با تغيير نوع نگرش خود و باز كردن درهاي اين رسانه به روي جريان هاي فكري مختلف كه در چارچوب نظام فعاليت مي كنند، اين امكان را مهيا كنند كه مردم بتوانند برنامه هاي دلخواه خويش را از ميان شبكه هاي رسمي ايران بيابند و در غير اين صورت در آينده اي نه چندان دور بسياري از مردم شبكه هاي ماهواره اي را جايگزين قطعي صداوسيماي ايران خواهند كرد. انتخاب فرم سريال، آن هم با دوبله فارسي از آن رو مي تواند خطرناك ترين هجوم به خانواده هاي ايراني باشد كه يكي از عادات خوشايند خانواده ها همواره تماشا و دنبال كردن سريال بوده است.در هر اثر هنري اثرگذار، پيام هاي خيلي خوبي وجود دارد، كه متناسب با فضاي فرهنگي كشور سازنده هستند، اما سريال هايي كه از شبكه فارسي وان پخش مي شوند، نه تنها فاقد پيام هاي خوب اخلاقي هستند، بلكه برخي روابط مسموم و پيام هاي غربي را منعكس مي كنند، كه به هيچ وجه با فرهنگ ما سازگار نيستند.آري، مهاجمان فرهنگي و طراحان نظام نوين جهاني، مدت هاست كه چراغ به دست در پي ترويج بي تفاوتي، تضعيف باورهاي ديني، سست كردن نظام ارزش هاي ديني، ايجاد وابستگي هاي فرهنگي بيگانه و متزلزل ساختن ارزش هاي اخلاقي قشرهاي مختلف، به ويژه كودكان و نوجوانان و تخريب بنيان خانواده ها در كشورهاي مختلف جهان هستند. به همين دليل، خانواده به مثابه تنها نهاد فطري بشر و اصلي ترين ركن جامعه، بيشترين حمايت و پاسداري را مي طلبد. از آنجا كه خانواده قوي ترين سنگر در برابر هجوم ها و آسيب هاي فرهنگي است؛ بنابراين، ايجاد مصونيت فرهنگي در كانون خانواده و تقويت استحكام نظام آن، اصلي ترين وظيفه كارگزاران آگاه در هر جامعه اي است، كه راز و رمز مصونيت فرهنگي خانواده، ايجاد مصونيت عاطفي و امنيت رواني براي اعضاي خانواده است؛ چرا كه خلاهاي عاطفي و ناامني هاي رواني، مستعدترين بستر آسيب پذيري فرهنگي را پديد مي آورند، كه آسيب پذيري فرهنگي،نيز سرآغاز لجام گسيختگي و حراج كردن اصول و ارزش هاي خانوادگي است.سلامت، رشد، تحول و اعتلاي هر جامعه اي در گرو وجود خانواده هايي متدين، متعهد، سالم، پويا و بانشاط است، كه محور اساسي اين عنصرها نيز خانواده و حضور همسراني همراه و همدل است. از همين رو، سلامت و رشد شخصيتي زوجين و آرامش آنان، پويايي، نشاط و اعتلاي عاطفي خانواده را فراهم مي آورد، كه آرامش وجودي همسران نيز، در سايه بهره مندي ايشان از برترين جاذبه هاي شناختي، رواني و جنسي متقابل ظهور مي كند.بدون ترديد تبلور جاذبه هاي نيكو و شايسته همسري در زندگي مشترك نيز، مستلزم آگاهي و بصيرت لازم داشتن زوجين، به ويژه زوج هاي جوان از ويژگي ها و نيازهاي فطري و اساسي همديگر و تلاش در تحقق نيازهاي متقابل است.متاسفانه، ريشه اصلي همسر گريزي و طلاق در جهان، بي اعتنايي و وجود تضادهاي دائم رواني و جنسي است، كه براي جلوگيري از آن بايد به تقويت و استمرار جاذبه هاي رواني و جنسي پرداخت.زماني كه همسران در كانون پرقدرت خانواده در كنار هم، بالاترين احساس آرامش را داشته باشند و همواره غني ترين عواطف، دوستي و محبت را نسبت به هم ارزاني دارند؛ كانون خانواده بسان دژي استوار در برابر تهاجم هاي فرهنگي بيشترين مصونيت را خواهد داشت.چنانكه اشاره شد، در فرهنگ و ارزش هاي اسلامي "خانواده "، رفيع ترين جايگاه را داشته كه بيشترين اهميت ها به ازدواج داده شده است.آن گاه كه خانواده مطابق ارزش هاي اسلامي بنا شود و جوانان براي نيل به آرامش و فلاح، ازدواج كنند و كانون خانواده را آرامشگاه خود بيابند؛ از چنان رشد و تعالي فكري و صلابت شخصيتي بهره مند مي شوند كه ديگر، هرگز پيامدهاي ناخوشايند فرآيند جهاني شدن، آنان را تهديد نمي كند.بهترين پاسخ به نياز هميشگي آرامش رواني و امنيت خاطر جوانان؛ ارائه الگوهاي برتر خانواده در چارچوب قوانين اسلامي و تعليم دادن روابطي صحيح، مطلوب، جذاب و با نشاط ميان همسران است.ارائه الگوهاي شايسته درباره همسرداري و چگونگي ايجاد زمينه هاي آرامش خانواده در چارچوب فرهنگ و ارزش هاي جهان شمول اسلامي، مي تواند حيات رواني پر آسايشي را براي جهانيان به ارمغان آورد، كه در نتيجه، زمينه هاي خوشبختي و خودشكوفايي همسران را فراهم كرد. و آنان را از اسارت هاي حاكميت عوامل اقتصادي و مناسبات نابرابر - آن از يك سو و قدرت هاي الكترونيكي در فرايند جهاني سازي از سوي ديگر - آزاد مي سازد.بنابراين، اميد است در جوامع اسلامي، به ويژه در ايران، همه همت و تلاش مسوولان در درجه نخست، پاسداري از حريم خانواده باشد، كه بدين منظور، بايد تمامي برنامه هاي آموزشي و پژوهشي، فرهنگي و اجتماعي، بهداشتي و پزشكي، هماهنگ با نيازها و ويژگي هاي كانون خانواده باشد.به يقين، هر كشوري كه كارگزاران آن بيشترين همت خود را صرف تقويت و تحكيم موازين خانواده و آسايش زوج ها مي كنند؛ شاهد جامعه اي با كم ترين آسيب ها و كژروي هاي فردي و گروهي خواهند بود.از آنجا كه در عصر كنوني، بيشتر از هر زمان ديگري، كانون مقدس خانواده در تهاجم معارضان فرهنگي قرار گرفته، لذا شايسته است، كه مديران نظام اسلامي، به ويژه كارگزاران فرهنگي، بيش از پيش، برنامه هاي جامعي را به منظور دانش افزايي عامه مردم و آموزش داوطلبان ازدواج و همچنين زوج هاي جوان تهيه و تنظيم كنند و در اين هدف، از همه نهادها و سازمان هاي ذي ربط ياري طلبند.كانون خانواده از مهمترين پايه هاي جامعه در كشورهاي اسلامي و به خصوص ايران عزيزمان است و لذا به خوبي مشخص است، كه گردانندگان شبكه "فارسي 1 " بر اهميت اين پايگاه مقدس، در جامعه اسلامي واقف ند و با مورد هجوم قرار دادن آن، برنامه دراز مدتي را در ذهن خود طراحي نموده اند.

نويسنده: سيد ابوالفضل جعفري نژاد:: موضوعات مرتبط: افشای پشت پرده شبکه های ماهواره ای فارسی
:: برچسب‌ها: افشای پشت پرده شبکه های ماهواره ای فارسی
ن : دانیال همتی
ت : یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۲
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.